Publicat pe Lasă un comentariu

Campionat Balcanic de Alergare Montană 2020-Rezultate

Campionatul Balcanic de alergare montană - Băieți Finish

Stațiunea Poiana Brașov a găzduit în 24 octombrie 2020, ediția a 12-a a Campionatului Balcanic de alergare montană de seniori și juniori 1 (U20).
România a cucerit 9 medalii.
Lotul României de alergare montană pentru Campionatul Balcanic, la senioria fost alcătit din
  • (f) Cristina Simion (1), Florea Monica Mădălina(2), Piscu Andreea Alina (3) și Mutter Ingrid (5);
  • (m) Zincă Ionuț Alin (2), Mitrică Leonard-Albert (3), Palici Viorel-Andrei (4), Preda Andrei Gabriel (6).

Lotul a fost stabilit în urma participării atleților la campionatul național de alergare montană din Câmpulung Moldovenesc de la începutul lunii.

Rezultate Campaionatul Balcanic:

La juniori feminin Laura Marina Corhana a fost cea mai bine plasată alergătoare a Romaniei. A terminat pe locul 5 in 37.18.10. Aici a caștigat Yasna Petrova din Bulgaria in 33.36.44.

La juniori masculin cel mai bine plasat român a fost Daniel Gheorghe Rus cu timpul 31.01.88 s-a clasat pe 4 la 48 de secunde în spatele câștigătorului Mehmet Vefa Aydemir . Turcul  a câșgat competiția în 30.13.52.

La seniori feminin s-a alergat incredibil de tare. A câștigat Cristina Simion în 1.06.45 iar un minut și 17 secunde după ea a sosit tot o atletă a României: Florea Mădălina. Pe locul 3 în 1.08.46 a venit Andreea Piscu care a recuperat o poziție pe ultimul kilometru jumătate.

La seniori masculin s-a dat o luptă strânsă între alergătorii româniei și cei ai turciei. În primii patru kilometri aceștia au alergat cot la cot. Pe prima coborâre turcul Cakir Abdullah s-a distanțat la un minut și a rămas cu aceast avans până la final, câștigând cursa în 59:06. Pe locul 2 a sosit Ionuț Zincă cu timpul de 1:00:33 secunde. Locul 3 a fost ocupat de Leonard Mitrică cu timpul de 1:00:43 secunde iar pe 4 a sosit Viorel Pălici în 1:01:54. Preda Andrei a sosit pe locul 6 în 1:02:18 la o secundă de locul 5.

Rezultate complete (click).

P.S.

Mă bucură atitudinea FRA-ului de a sprijini din ce în ce mai mult acestă ramură a alergării. Poate în viitor vor organiza și un Campionat balcanic de ultramaraton montan. Cine știe?!