Ingebrigtsen, Bol, Hodgkinson – numele ce mi-au rămas după europenele de indoor de la Torun

La doar 20 de ani Jakob Ingebrigtsen cucerește aurul la 1500m și la 3000m. Atleta olandeză Bol, cucerește două medalii la 400m și 4x400m, Hodgkinson câștigă proba de 800m în fața atletelor din Polonia.
Știre realizată cu sprijinul:

Alătură-te Tribului!

La finalul fiecărei luni trimitem un newsletter care te ține la curent cu evenimentele importante din lumea alergării, îți oferă idei de antrenament și te motivează pentru următoarea ta competiție.

După Balcaniada din Turcia următorul popas al lotului de atletism al României a fost Campionatele Europene de sală de la Torun, Polonia. Sunt convins că atleții au făcut tot ce au putut, dar medaliile au fost câștigate de alte state.

Nu mai aveam nevoie de nicio dovadă că norvegianul Jakob Ingebrigtsen este unul dintre cei mai buni alergători în viață, dar ne-a confirmat asta cu o formă incredibilă la Campionatele Europene de sală.

Vineri, el a câștigat aurul la 1.500 m, (video) terminând în fața polonezului Marcin Lewandowski, care l-a învins pe Ingebrigtsen în același eveniment la campionatele Indoor 2019.

Ingebrigtsen a oprit cronometrul în 3:37.56 pentru a termina cu o jumătate de secundă în fața lui Lewandowski.

Pe aceași temă

La scurt timp după cursă, totuși, Ingebrigtsen a fost descalificat pentru că a ieșit de pe pistă, iar medalia sa de aur i-a revenit campionului în exercițiu.

Cu toate acestea, echipa norvegiană a contestat hotărârea, afirmând că Ingebrigtsen a ieșit de pe pistă doar pentru că a fost împins.

Oficialii au urmărit caseta, iar în decurs de o oră Ingebrigtsen a fost repus în poziția de campion la 1500 m.

Doar câteva zile mai târziu, Ingebrigtsen a revenit în acțiune într-o altă finală, de data aceasta concurând pe cei 3000 de metri. Această cursă a fost mult mai puțin dramatică decât cea de 1500 m, iar Ingebrigtsen (campion european în exercițiu la eveniment) a trecut la o altă medalie de aur pentru a finaliza dubla de 1500 m – 3000 m.

Femke Bol din Olanda a avut o perioadă remarcabilă ultimă 12 luni.

În 2020, adolescenta de atunci a rămas neînvinsă în cursele de 400 m obstacole și a stabilit recordul național olandez la eveniment, în 53,79 în iulie.

Este doar martie, dar Bol a petrecut primele părți ale anului 2021 dovedind că sezonul ei de performană în pandemie a fost departe de a fi o întâmplare și că este neînvinsă în toate cursele (a alergat 200m, 400m și 400 metri garduri până acum în acest an).

Sâmbătă, la Torun, Bol a câștigat aurul la 400m,  (video) câștigând cursa cu record național de indoor de 50,63 și terminând aproape cu o secundă completă înaintea medaliatei cu argint. La această probă am avut-o pe Andreea Mikloș care a terminat pe locul 6.

A doua zi, Bol a alergat iar, de data aceasta în ștafeta de 4 x 400 m, și a ajutat echipa olandeză să obțină aurul, asigurându-și a doua medalie a campionatelor.

Keely Hodgkinson din Marea Britanie este o altă tânără talentată (precum Ingebrigtsen și Bol, ea s-a născut în anii 2000) care a alergat pentru o medalie de aur la Torun.

Cu Ingebrigtsen care aleargă mult și Bol alergând la o cursă de sprint, Hodgkinson se potrivește perfect între cei doi ca un alergător de 800 de metri.

Hodgkinson a luat aur la 800m feminin după ce a alergat 2:03.88 (video). A terminat în fața a două sportive poloneze.

Acesta nu este primul rezultat uriaș din partea lui Hodgkinson în acest sezon, întrucât a obținut un record mondial U20 de 800 m indoor, cu 1:59,03 în ianuarie (deși aceasta  a fost bătut de atunci de Athing Mu, care a alergat 1:58,40 în februarie).

Pentru rezultate complete de la Campioniatele Europei de sală, aici.