Rezultatele anului 2020 din alergare

Am adunat într-un articol rezultatele anului 2020 din alergare. Recorduri. Personal Best. Învingători și învingătoare.
Rezultate Alergare 2020

Decembrie

• 20.12 – Marty Hehir câștigă Marathon Project cu timpul de 2:08:59” devenind al 8-lea american ce coboară sub 2:09 pe distanța maratonului. La feminin a câștigat Sara Hall în 2:20:36 secunde devenind a doua cea mai rapidă americancă pe această distanță.

Noiembrie

• Vineri, 27.11, Kilian Jorent a încercat să doboare recordul mondial la 24 de ore. S-a oprit după 10 ore și 23 minute alergând aproximativ 133 kilometri;

Ai un plan de antrenament?

Antrenează-te după un plan personalizat. Află mai multe …

Octombrie

• pe 24.11  a avut loc Balcaniada de Alergare Montă. România a ocupat locul 1 la echipe atât feminin cât și masculin. Prima treaptă a podiumului a fost ocupată de Cakir Abdullah iar la feminin a câștigat Cristina Simion;
  • în 17.11 a avut loc Campionatul mondial de semimaraton în Gdynia, Polonia. Peres Jepchirir a stabilit un nou record mondial la femiminin, alergând în 1:05:16 cei 21.1 kilomtetri. La masculin Jacop Kiplimo a câștigat cu timpul de 58:49.
  • Miercuri, 07.10  Letesenbet Gidey stabilește un nou record mondial pe distanța de 5000m, alergând distanța în 14:06.62,  cu 5 secunde mai bine față de recordul stabilit de Tirunesh Dibaba in 2008.
  • Duminică, 4.10, a avut loc London Marathon, câștigat de Shura Kitata (ETH) în 2:05:41 și  Bridget Kosgei (KEN) în 2:18:58. Eliud Kipchoge a termiant pe 8.

Septembrie

• pe 23 septembrie Iulian Filipov a reusit sa doboare recordul national la 6 ore de alergare si neoficial este si detinatorul recordului national de 100 de kilometri alergând distanța în 6 ore, 59 de minute si 4 secunde;